Rozhovor s “Mom of Mateo”

Peta Ševčíková je mladá 27 ročná mamina skoro trojročného Matea. Zároveň je aj mama blogerka, ktorú na instagrame nájdete pod prezývkou blog Mom of Mateo. Nájdete u nej hlavne inšpiráciu na štýlovú detskú módu a delí sa aj s radosťami a starosťami single materstva.

Vieme o Tebe, že si slobodná mamička. Bolo to tak od začiatku?

Áno, od samého začiatku som slobodná mamička, nikdy so mnou jeho sploditeľ nezdieľal rodičovstvo.

Aká bola reakcia Mateovho otca na to, že si tehotná?

Bol rovnako zaskočený a prekvapený ako aj ja. Následne na to mi poslal link na interupčnú kliniku, pretože on TO nechce a bude to pre oboch lepšie, že som mladá a budem môcť mať ešte aj iné deti, či sa chcem o TO starať sama, lebo on ho nechce a bude sa k tomu aj tak chovať. Tento výrok bohužiaľ dodržal.

Ako si zvládala začiatky sama s malým bábom? Mal Ti kto pomôcť?

Po pravde začiatky boli ťažšie, malý po pôrode skončil na detskej JIS, čiže to stotožnenie a zosúladenie prišlo neskoršie. Predsa len to totiž trvá, než sa prvorodička zorientuje v tom kolotoči hormónov, kojenia, plaču, plienok, kolík a nespavosti. Tu platia tri zlaté pravidlá: Dieťa plače, keď je hladné, má plnú plienku, alebo ho niečo bolí (bruško, uši, oči). Spi, keď spí dieťa. Neboj sa požiadať o pomoc v rodine. Mala som šťastie, že som na začiatku bývala u našich, takže ak bolo treba striedali sa u nás malého krstná mama, moja mama a sestra.

Po narodení Matea si začala blogovať. Pomohol Ti blog prísť na iné myšlienky?

S blogovaním som začala ako s istou formou vlastnej terapie. Som ten typ človeka, ktorý radšej píše než hovorí. Nepíšem pravidelne, musím dostať vnútorné nutkanie a vtedy mi to píše. Mojím snom je napísať knihu, tak snáď raz, námet by som aj mala. Blog mi pomohol uzavrieť niektoré kapitoly môjho života v sebe.

Matea krásne a značkovo obliekaš. V spoločnosti stále panuje názor, že slobodná matka veľa financií, ako to finančne zvládaš?

Strašne si “ulietavam” na Mateových outfitoch. Nakoľko mi nevyšla materská pracovala som ešte mesiac pred pôrodom a znova som začala robiť z domu, keď malý nemal ani tri mesiace. Som šťastná, že firma, ktorej som súčasťou, mi to umožnila a tým pádom otázku financií aj uľahčila. Samozrejme, že skombinovať to, bolo na úkor môjho času pre seba a spánku. Stále sa však nájdu ľudia, ktorí si myslia, že to financuje malého sploditel. Nefinancuje.

Ako zvládaš prácu aj Matea?

Keď som robila z domu, šlo to ľahšie, ako keď som dochádzala do Nitry. Vtedy nastúpil na pol roka do jasličiek. Teraz som naspäť v Trnave a tak to kombinujeme podľa potreby s babkou, prababičkou a sestrou. Od septembra nastupuje do škôlky a ja snáď pracovne zostanem v Trnave. Bude to podstatne jednoduchšie, aspoň dúfam.

Vieš si nájsť aj čas pre seba?

Času pre seba je stále málo, chcela by som zase začať cvičiť behať, zájsť si na masáž, kozmetiku, ku kaderníčke a neprosiť sa nikomu, či mi postráži malého a nakoniec si čítať správy, kde som takú dobu. Verím, že ta doba príde. Raz určite.

Čo ty a muži?  Ako podľa teba muži vnímajú slobodné matky?

Odkedy mám malého som sa s nikým novým nezoznámila. Vytvorila som si štít, aký si pocit zodpovednosti, kedy som odložila svoje potreby na neurčito a venujem sa na plno starostlivosti o syna. Neviem si predstaviť zoznámiť sa  s niekým a vpustiť ho do nášho sveta. Možno sa bojím ďalšieho sklamania a možno ešte nie som celkom odpútaná od sploditeľa a pripravená začať niečo nové. Čo má prísť príde. Vo všeobecnosti muži slobodné matky vnímajú komplikovane. Pretože dieťa je pre nich záväzok a myslia si, že mu majú nahradiť otca, ktorého nemajú.Takisto som veľa krát počula, že nebudú predsa platiť cudziemu dieťaťu. Pritom stačí, ak im budú dobrým vzorom a kamarátom. Nič viac, nič menej. ?

Stretla si sa už so situáciou, že sa Mateo pýtal, prečo žijete bez otca? Ako si reagovala?

Zatiaľ nie a úprimne sa desím tejto otázky. Chystám sa poradiť sa u detskej psychologičky, aby som mu svojou odpoveďou neublížila viac, než je potrebné.

Čo by si odkázala iným slobodným mamičkám?

Ak si zvolíš život dať a nie vziať, ver, že je to ten najkrajší dar aký v živote dostaneš. Nikto, ani tvoje dieťa ťa nebude nikdy volať „slobodná mamička“, ale bude ťa volať mamička, a ani nikto z ihriskového „mama gangu“ ti nevymyslí prezývku „slobodná matka“ (určite nie priamo) a dokonca ani štát, termín slobodná matka nepozná. Nazývajú nás osamelými rodičmi (osamelá matka, či otec). Je nová doba, ľudia sa už na slobodné mamy nedívajú cez prsty, ani ťa neprinútia do svadby bez lásky ako kedysi. Neboj sa, nie si ani prvá, ani posledná, ktorej sa to stalo a nie si ani o nič horšia, než iné mamy. Občas budeš na nervy a budeš vymýšľať ako vynesieš do bytu nákup a spiace dieťa, tak aby si ho nezobudila. Občas si vynesieš po schodoch kočík aj s dieťaťom sama, inokedy si podržíš dvere pri vychádzaní, aby ti nevrazili do kočíka, alebo pôjdeš ovešaná z nákupu ako vianočný stromček, stane sa ti to ešte xy krát. Ale pamätaj si, máš dieťa, máš to najkrajšie a áno aj najťažšie poslanie, aké môže žena mať– byť MAMA. Či už s partnerom, alebo sama, stále si mama a dokážeš pre svoje dieťa aj nemožné, len si prosím ťa VER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *