Egypt v zime na vlastnu päsť s dvojročným dieťaťom

Šibe ti? Takto reagovali ľudia, keď som im minulý rok povedala, že sa chystám v novembri s Teom do Egypta. Teda presne do Eilatu v Izraely a odtiaľ autobusom k egyptským hraniciam a následne taxíkom do hotela v Tabe.

Všetko začalo tým, že som na mojej obľúbenej stránke Tour De Svet – Lacné cestovanie, našla letenky na november do izraelského Eilatu za pár eur spolu s tipom na 5 hviezdičkový hotel v Egypte – Sofitel Taba Heights za pár drobných. Moje cestovateľské srdce sa hneď rozbúchalo a aj keď som sa v tom čase práve vrátila zo Sri Lanky, povedala som si, že sem idem a neukrátim o to ani Teuška. Keď zbadám lacnú letenku, bohužiaľ môj mozog prestane rozmýšľať a snažím sa hneď nahovoriť niekoho, nech ide do toho so mnou. Tak som obvolala najbližšie kamošky, jedna sa chytila a ja som hneď bookovala.

Až neskôr mi mysľou prebehlo, že Egypt zrovna pre dvojročné dieťa ideálnou krajinou nebude a začala som sa obávať ani nie tak útokov ako faraónovej pomsty.

A aké to bolo naozaj?

Z Bratislavy do Eilatu nás letelo plné lietadlo slovákov a na moje prekvapenie aj jedna rodinka s chlapčekom v Teuškovom veku. Tri a pol hodinový let Teo zvládol bez problémov, aj keď na začiatku chcel „ísť domov“ a ja som si vyčítala, že kam ho to zas ťahám. Ináč – Teuško bol v tom čase ešte na umelom mlieku a ja som sa obávala, či na izbe budeme mať varnú kanvicu, tak prosím pekne som ju trepala v príručnej batožine so sebou 😀 Samozrejme, že na izbe bola.

Keďže v Izraely som už bola a viem, že kontrola je tam fakt hrozná, bola som pripravená na všetko. Mala som všetky možné notársky overené potvrdenia, že malý môže so mnou vycestovať, keďže máme odlišné priezvisko. Znova sa mi však potvrdilo, že keď na letisku ľudia vidia, že máš dieťa sú omnoho benevolentnejší a tak sme kontrolou prešli bez problémov. To sa však na ceste naspäť netýkalo mojej kamošky a zatiaľ čo nás pustili bez problémov, ju na hodnú chvíľu zadržali. Vtipná bola aj príhoda (nového) kamaráta, ktorého kvalitne vyspovedali – musel mať so sebou vytlačenú rezerváciu z hotela a keď ju ukázal začalo to – prečo cestuje sám, kde má ženu (nemá ženu), kde má priateľku (nemá priateľku) prečo nemá ani priateľku ani ženu a prečo má teda izbu s king size bed. Takže ak ste smutní z toho, že ste single, nechoďte do Izraela, lebo Vás ešte kvalitne “dooondia.”

Následne sme prešli k hraniciam a veru nebolo to nič príjemné. Svoj pas som toľko krát snáď nikde neukazovala, strávili sme tam dosť dlho času a keby viem toto skôr, pravdepodobne by som sa na to nedala. Najvtipnejší bol na to všetkom Teuško, ktorý sa stále pýtal – mami toto je tá dovolenka? 😀 O prechode cez hranice a či je lepšie si vybrať “ubytko” v Tabe alebo v Taba Heights podrobnejšie píše travel blogerka Janka tu. Za mňa by som len napísala, že druhýkrát by som  si vybrala radšej o trošku drahší hotel v Tabe, ktorý by mi však ušetril hlavne čas a nervy.  Následne sme sa odviezli k hotelu, ktorý bol od hraníc vcelku ďaleko. Bol však naozaj krásny, mal veľa bazénov v ktorých však v tomto období bola už studená voda, posilňovňu, či krásne detské ihriská. Bolo tam minimum ľudí, čo mi maximálne vyhovovalo.

Skamarátili sme sa tam so spomínanou rodinkou a s vyspovedaným novým kamarátom a keďže sme si pri prechode hranicami nezabudli kúpiť alkohol, nám dospelým bolo  veselo a deti sa zas kvalitne spolu vyhrali.

Čo sa týka tepla – cez deň bolo okolo 25 stupňov, ale večery boli už chladnejšie. Veľkou nevýhodou však bolo stmievanie okolo 17tej, najmä keď moje dieťa každé poobedie zalomilo na 3 hodinový spánok a vstávalo za šera.

Po večeroch sa tam moc toho robiť nedalo, takže pre niekoho kto má rád nočný život, Egypt mimo sezóny neodporúčam. Čo sa týka faraónovej pomsty –  jeden večer sme sa vybrali do neďalekého „mestečka“, kde sme sa rovno aj navečerali. Ja som s Teom mala pizzu, kamoška s kamošom morské plody a výsledok bol nasledovný  – mne a kamarátovi nebolo nič, kamoške bolo poriadne zle a Teuško mi v noci zo spánku vracal, ráno sa však zobudil ako rybička a nič mu nebolo.

Išla by som na takúto dovolenku znova?

S dieťaťom pravdepodobne nie. Ale ak by som potrebovala vypnúť,  zohriať sa v zime  a mala by som k dispozícii len pár dní, nechcelo by sa mi cestovať  pol dňa a viac, či mala by som malý budget, neváhala by som.

2 myšlienky na “Egypt v zime na vlastnu päsť s dvojročným dieťaťom

    1. Bolo cca 25 stupnov cez den, uplne postacujuce vecer mohlo byt ale tak 20. Tyzden po nas boli dokonca vyssie teploty -okolo 28 stupnov cez den. Myslim ze mna a maleho to spolu vyslo na 400 eur. Letenky, poplatky, taxik, hotel pre mna (hotel pre neho bol zadarmo, doplacala sa pre neho iba vecera), jedlo…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *