Cestovanie s dieťaťom- nočná mora či sen? (časť 1. )

S článkami o cestovaní s deťmi sa roztrhlo vrece, tak som si trošku zaspomínala aj ja. Sem tam v diskusiách čítam, že či sa “oplatí” ísť s malým dieťaťom ísť na dovolenku. A ja sa vždy nad tým pozastavím, že prečo by sa neoplatilo?! S Teuškom som bola na “dovči” keď mal 11 mesiacov (Florencia, Alghero), 15 mesiacov (Madrid), a 2,5 roka (Izrael a Egypt) a môžem pokojne prehlásiť, že keď mal 11 mesiacov to bolo najviac ízy pízy. Samozrejme závisí od očakávaní. Ak si niekto od myslí, že bude ležať na lehátku, čítať knihy a popíjať drinky tak ho pravdepodobne dovolenka s dieťaťom sklame. Ale ja považujem dovolenku s 11 mesačným Teuškom za asi najlepšiu v živote.

 

    

Išli sme Ryanairom a teda ja osobne zbožňujem letieť s dieťaťom. Bez irónie. Väčšinou Vás vždy uprednostnia, môžete si aj v prípade, že nemáte veľkú batožinu zobrať so sebou toľko tekutín koľko len chcete (my sme mali plnú termosku, fľašu s vodou, ďalšiu s čajom, asi 10 ovocných taštičiek, kozmetiku a lieky) a zrazu ani rozmery Vašich kufrov nie sú podstatné. Mám pocit, že by Vám dovolili prepašovať aj bombu, len nech dieťa neplače 😀 Do Izraela som v príučnej mala napríklad varnú kanvicu a nik sa nad tým nepozastavil. V lietadle si od Vás každý s radosťou odsadne čo najďalej, takže komfort máte zaručený. Každý let s Teuškom sme zvládli bez tabletu, len s knižkou a autíčkami (ale to len preto, že tablet nevlastním, ináč by som si kľudne pomohla)

   

Na prvú dovolenku sme sa ešte aj s Teuškovým tatinom vybrali do Talianska. Nebaví ma byť dlho na jednom mieste tak som vymyslela výlet pozostávajúci z 3 dní vo Florencii, kde som bolapočas mojich študentských čias na erazme a nechala tam kus srdca a z 8 dní na Sardínii. Keďže rada cestujem low costovo leteli sme z Bratislavy do Milána, z letiska sme si zobrali shuttle bus na vlakovú stanicu a odtiaľ sme išli do Florencie vlakom. Hoci to bolo naozaj celodenné cestovanie, Teuško to zvládol perfektne a vôbec nebol nervózny či umrnčaný.

    

Vo Florencii sme mali ubytovanie cez Couchsurfing. Okrem ušetrených peňazí je to aj skvelý spôsob ako spoznať domácich, ich zvyky a tradície. A hlavne preto som si couchsurfing ešte ako bezdetná zamilovala. Myslím, že s deťmi je takýto spôsob cestovania tiež skvelý, ale treba pamätať na pár pravidiel. S dieťaťom nemáte zďaleka taký výber domácich ako keď cestujete sami. Ja som si v tomto prípade postavila hlavu a chcela za každú cenu cestovať v štýle “young and wild and free” a bohužiaľ náš “ubytovateľ” nebol najlepší. Býval sám vo veľkom dome a okrem nás tam boli couchsurferi aj z iných krajín čo bolo super. Náš domáci bol, ale veľmi divný človek, ktorý trval na spoločných večeriach so zvláštnymi pravidlami. Dve noci sa však vydržať dali úplne v pohodke, keďže ráno sme skoro ráno vypadli do mesta a prichádzali sme až večer. Teuško vydržal celý deň na striedačku v kočíku a nosiči (vtedy ešte nechodil), sem tam sme ho nechali niekde poštvornožkovať a bolo to jednoducho super. Prebaľovanie bolo trošku komické, najmä keď si občas šprtol tak, že to mal až na chrbte. Možno by toto nebolo pre každého, ale ja som si výlet nemohla vynachváliť.

   

Na tretí deň sme nasadli na bus smer Pisa a odtiaľ lietadlom na Sardíniu, konkrétne do Alghera. Tam sme mali ubytovanie cez airbnb, ktoré bolo skvelé. Za rozumné peniaze sme mali bytík hneď pri pláži, ktorý pozostával z obývačky s kuchyňou, samostatnej spálne a samozrejmosťou bol balkón. Ubytovanie bolo baby friendly, takže disponovalo detskou postieľkou a stoličkou, slnečníkom a hračkami na pláž. Majitelia pre nás prišli na letisko a “doma” nás čakala na privítanie fľaša vína a sardínske sladkosti.

  

Raňajky sme si kupovali v neďalekom supermarkete, obed sme oželeli a na večere sme chodili do reštaurácií. Jedna z najkrajších pláž “Maria Pia” bola od nás  vzdialená 10-15 minút chôdze a mestskú pláž sme mali skoro pod oknami. Podľa mňa je takéto ubytovanie omnoho lepšie ako anonymná izba v  all inclusive hoteli plnom turistov, ale mám pocit, že s takýmto názorom som v menšine.

  

Ako to máte vy?

P.S. Ak by to niekoho zaujalo pripájam link na ubytko: https://cs.airbnb.com/rooms/2760671

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *